Info@ayyapikepenk.com
0 (507) 526 76 75

Bariyer Sistemi

Günümüzde araçlarda kontrol dahilinde geçişler sağlamak amacı ile kullanılan sisteme bariyer sistemi adı verilir. Araç geçişlerinde kontroller pek çok alanda vardır. Bariyer sistemleri de pek çok alanda kullanılıyor. Pratik kullanımlı olduğu için günümüzde sıklık ile tercih ediliyor. Yoğunluk olarak ise büyük şehirlerde kullanılıyor.

Peki bariyer sistemlerinde kullanılma amaçları nelerdir? Öncelikli olarak araç geçişleri kontrol ortamını sağlamaktır. İkinci bir amaç ise; güvenli alanlar oluşturmak için bariyerli sistemlere ihtiyaç duyulur. Günümüz koşullarında hırsızlara ya da suikast girişimlerine karşı insanlar güvenli alanlar oluşturma ihtiyacı hissediyor. Bu yüzden de bariyerli sistemlerden birini tercih eder.

Bariyer sistemlerinin kendi arasında çeşitlilikleri vardır. Birkaç bariyer sistemlerine örnek olarak; kollu, mantar ya da otopark gösterilebilir.

Kollu Bariyer Sistemi

Gündelik hayatlarda özellikle site ve otopark alanlarında sıklık ile karşılaştığımız bariyer sistem türüdür. Kollu bariyer sistemi ile daha güvenli alanlar oluşturulur. Bu sayede çevrede ki her türlü tehlikeli durumlara karşı tedbir alınmış olursunuz.

Kollu bariyer sistemlerinde kullanımlar genel olarak belirli bir mesafe alınarak sistem okutulur. Bazılarında kart bir araç geçişlerinde okutulur. Bazılarında buton kullanılarak araç geçişlerinde kontrol sağlanır. Bazılarında ise uzaktan kumanda sistemi ile bariyer sistemleri kullanılır. Kollu bariyer sistemlerinde tek bir ürün çeşidi yoktur.

Farklı yöntemler ile kollu bariyer sistemleri kullanılır. Fakat günümüzde daha çok kart ile okutma sistemi tercih ediliyor.

Mantar Bariyer Sistemi

Bazı yerler de her zaman daha çok güvenli alanlar oluşturulması gerekebilir. Bu tarz yerler için mantarlı bariyer sistemlerinin tercih edilmesi da uygundur. Çünkü mantarlı bariyer sistemleri çok daha özel bir güvenlik alanı oluşturur.

Mantarlı bariyer sistemleri genel olarak; bombalı araçlar gibi tehlikeli araçların geçişlerine izin vermemektedir. Bu özelliğinden dolayı özellikle de can güvenliği tehlikesi yaşayan insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde tercih edilir.

Mantarlı bariyer sistemlerinin bir diğer özelliği ise; belirli bir hızla gelen aracı çarpma sonucu ile durmasını sağlar. Üstelik bu işlem sırasında ve sonrasında bozulmadan işlev görmeye devam eder. Böylece trafik kazalarının önüne geçmeye çalışır. Günümüzde pek alanda mantar bariyer sistemi bu özelliği ile tercih ediliyor. Son zamanlarda ise kullanımı daha çok yaygınlaştı.

× WhatsApp Destek!