Info@ayyapikepenk.com
0 (507) 526 76 75

Fotoselli Kapı

Otomatik kayar kapı olarak bilinen fotoselli kapı günümüzde artık her binada yer almaktadır. Kapının fotosel kısmı üst bölümde yer almaktadır. Fotosel sistemi foto dirençler sayesinde çalışmaktadır. Foto dirençlerin değerleri ışığın ortamına göre değişim göstermektedir. Yani maruz kaldığı ışığın yoğunluğuna bağlı olarak değerini değiştirmektedir. Işık yoğunluğunun değeri düşerse direncin değeri yükselir.

Genellikle kadmiyum sulfid içeriklidir. Işığa duyarlı olarak çalışan bu sensörlerdeki foto direncin yapısı insan gözünün yapısına benzemektedir. Kızılötesi ve mikro frekanslarla çalışan bir sistemdir. Çoğunlukla camdan ya da paslanmaz çelikten yapılan krom çerçeveli olarak tasarlanırlar. Farklı modları bulunmaktadır. Bu şekilde her daim açık kalması ya da yarım olarak açılması sağlanabilir.

Neden Fotoselli Kapı Tercih Edilmelidir?

Genellikle kolay geçiş sağlaması açısından tercih edilen fotoselli kapı enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Bu kapı türüne otomatik kapı da denir. Kapının önüne geldiğiniz zaman fotoseller sizi algılar ve kapı otomatik olarak açılır. Yani kapının açılması için bir temasa ya da fiziksel bir güç uygulanmasına gerek yoktur.

Geçişte serilik sağladığı gibi kullanımı oldukça kolaydır. Yarıca dekoratif olarak da çok şık durmaktadır. Enerji tasarrufu da sağlayan bu kapı modeli ısı kaybını en aza indirir. Bulunduğu yerin hareketliliğini korur. Giriş ve çıkışın hareketli olduğu kalabalık yerlerde hem hijyen açısından hem de opsiyonel çalışmasından dolayı oldukça avantaj sağlamaktadır. Üstelik sessiz çalışır ve çarpma gibi bir durum söz konusu olmaz.

Fotoselli Kapı Nerelerde Tercih Edilir?

Önceleri giriş çıkışın yoğun olduğu oteller, hastaneler ve şirketlerde daha çok tercih edilirken günümüzde evlerde de sıklıkla tercih edilmektedir. Kullanımının ve kontrol etmenin kolaylığı açısından günümüzde en çok tercih edilen kapı türüdür. AWM gibi yerlerde giriş çıkış çok yoğun olduğu fotoselli kapının tercih edilmesi kuyruk oluşumunu engeller. Ayrıca estetik bir görünüm sağlar.

Açılması için fiziksel güç gerekmediğinden her insan kolaylıkla giriş çıkış sağlayabilir. Sevkiyatların yapıldığı depo gibi alanlarda taşıma yapılırken kapının açılması ya da kapanması kişiye bağlı olmadığından büyük kolaylık sağlar. En güzel tercih sebeplerinden biri de engelli vatandaşların girip çıkması kolay olmaktadır. Fotoselli kapı enerji tasarrufu sağladığından işletmelerde büyük ölçüde avantaj sağlamaktadır.

× WhatsApp Destek!